Wykorzystanie gimnastyki do rehabilitacji

22-03-22 | Dodany przez @nasze-dzieci.net
Gimnastyka lecznicza

Gimnastyka lecznicza - wady

Istnieją pewne wady gimnastyki leczniczej, ale są one możliwe do pokonania. Największą wadą jest to, że postępy zajmują dużo czasu. Prawdopodobnie postępy będą widoczne dużo wolniej niż w innych dyscyplinach sportowych.

Często uważa się, że gimnastyka lecznicza jest ograniczona pod względem postępów, jakie może zaoferować. Wynika to z faktu, że ludzie często nie wykonują jej prawidłowo. Użytkownicy często próbują robić zbyt wiele, zbyt szybko. Mogą próbować robić rzeczy, na które nie są gotowi lub których nie są w stanie wykonać. Może to prowadzić do urazów i frustracji.

Gimnastyka lecznicza - zalety

Gimnastyka terapeutyczna może pomóc w uzyskaniu bardziej funkcjonalnego ruchu w górnych partiach ciała, dolnych partiach ciała i rdzeniu. Może także pomóc zwiększyć wytrzymałość i poprawić koordynację.

Gimnastyka lecznicza, jeśli jest wykonywana prawidłowo, może pomóc w poprawie sytuacji w dziedzinach życia, które wykraczają poza salę gimnastyczną. Może to być np. wzrost pewności siebie i lepsze relacje z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami.

Gimnastyka może pomóc ludziom stać się bardziej świadomymi swojego ciała i sposobu, w jaki poruszają się w przestrzeni. Może to pomóc w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak podnoszenie zakupów czy sprzątanie domu. Może też pomóc w osiąganiu postępów w innych dyscyplinach sportowych, takich jak tenis czy golf. Dzięki temu można nabrać pewności siebie, że jest się zdolnym do podejmowania wyzwań i próbowania nowych rzeczy.

gimnastyka lecznicza korzysci

Gimnastyka lecznicza - jakie ćwiczenia wybrać?

Kiedy rozpoczynasz program w klinice fizykoterapii, zazwyczaj dostajesz arkusz z ćwiczeniami, które powinieneś wykonywać. W zależności od rodzaju urazu możesz wykonywać te same ćwiczenia, które dziecko wykonuje na zajęciach gimnastycznych, lub też możesz być poddany bardziej zaawansowanym ćwiczeniom.

Dobry terapeuta poinformuje Cię o tym, co powinieneś robić, ale pozwoli Ci także na pewną swobodę w wyborze ćwiczeń. Na przykład, jeśli wykonujesz ćwiczenia na nadgarstek, możesz mieć do wyboru dwa różne ćwiczenia. Można wtedy zdecydować, które z nich chce się wykonywać.

Gimnastyka lecznicza a rehabilitacja

Gimnastyka jest fantastyczną formą rehabilitacji, a wiele różnych rodzajów programów rehabilitacyjnych uwzględnia gimnastykę. W rzeczywistości, kiedy widzisz słowo "rehabilitacja" używane w odniesieniu do innych sfer życia, prawdopodobnie chodzi o fizykoterapeutę.

Niezależnie od tego, czy wracasz do zdrowia po urazie lub operacji, czy też cierpisz na chorobę zwyrodnieniową, taką jak zapalenie stawów, terapeuta może pomóc Ci nauczyć się, jak unikać ponownego urazu i stosować odpowiednie ćwiczenia, aby poprawić jakość Twojego życia.

Gimnastyka lecznicza jest jedną z kilku metod rehabilitacji. Podczas wizyty w klinice fizykoterapii można wykonywać niektóre ćwiczenia gimnastyczne, ale także inne ćwiczenia mające na celu usprawnienie różnych części ciała. Na przykład, jeśli cierpisz na łokieć tenisisty, a terapeuta stwierdzi, że masz słabe nadgarstki, będziesz wykonywać ćwiczenia wzmacniające nadgarstki.