Masaż rehabilitacyjny - rodzaje

30-04-22 | Dodany przez @nasze-dzieci.net
Masaz rehabilitacyjny

Masaż rehabilitacyjny - na co pomaga?

Masaż rehabilitacyjny to rodzaj masażu, który jest stosowany w leczeniu pacjentów, którzy doznali urazu. Po zmniejszeniu bólu i ustabilizowaniu się stanu pacjenta należy zastosować zwykły masaż.

Ten rodzaj masażu koncentruje się na wszystkich obszarach, które powodują ból, i pracuje nad nimi aż do ich rozluźnienia. Ten rodzaj masażu doskonale nadaje się do leczenia urazów, takich jak naciągnięte mięśnie, zwichnięcia i bóle pleców. Masaż rehabilitacyjny może również pomóc w zapobieganiu ponownemu wystąpieniu urazu poprzez rozciąganie i masowanie otaczających tkanek miękkich.

Masaż rehabilitacyjny - wskazania i przeciwwskazania

Masaż może przynieść wiele korzyści dla organizmu, ale to od masażysty zależy, jakie zabiegi są najlepsze dla każdego klienta. Terapeuta może określić najlepszy sposób leczenia w oparciu o takie czynniki, jak rodzaj urazu klienta, jego ogólny stan zdrowia oraz stan mięśni i stawów.

Masaż może pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności, poprawić krążenie i sprzyjać relaksacji. Może być także skuteczną metodą leczenia stresu i niepokoju. Jednak nie wszystkie techniki masażu są odpowiednie dla wszystkich osób.

W niektórych przypadkach masaż może nie być w ogóle zalecany, w zależności od takich czynników, jak wiek i stan zdrowia danej osoby.

masaz rehabilitacyjny co to

Masaż rehabilitacyjny - zalety

  • Rozluźnienie: Relaks jest głównym celem terapii masażem. Pomaga on rozładować stres, poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroby serca i wysokie ciśnienie krwi.
  • Zmniejszenie bólu: Terapia masażem może pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności w wielu różnych obszarach ciała, w tym w plecach, szyi, ramionach, nogach i dolnej części pleców.
  • Poprawa funkcjonowania stawów: Masaż może być pomocny dla osób, które mają obolałe stawy. Może on zwiększyć płynność stawów, zmniejszyć ból stawów i poprawić ich ruchomość.
  • Lepszy sen: Niektóre badania wykazują, że terapia masażem może pomóc ludziom szybciej zasypiać i dłużej spać.
  • Lepsze samopoczucie: Masaż może pomóc poczuć się spokojniejszym i bardziej zrelaksowanym.
  • Lepsze wyniki sportowe: Masaż może być cenną częścią programu treningowego sportowca.

Masaż rehabilitacyjny - techniki

  • Punkty spustowe: Punkt spustowy to mały obszar w mięśniu, który jest delikatny i bardzo wrażliwy na dotyk. Istnieje kilka technik, które mogą pomóc w uwolnieniu tych punktów, w tym rozciąganie, masaż tkanek głębokich oraz stosowanie terapii ciepłem lub zimnem.
  • Uwalnianie mięśniowo-powięziowe: Uwalnianie mięśniowo-powięziowe to rodzaj masażu, który koncentruje się na uwalnianiu warstw tkanki łącznej otaczającej mięśnie. Może on być pomocny dla osób cierpiących na bóle stawów, mających ograniczone możliwości poruszania się lub powracających do zdrowia po urazie.
  • Masaż sportowy: Masaż sportowy jest bardzo podobny do masażu szwedzkiego, ale uderzenia mogą być mocniejsze i bardziej skoncentrowane na konkretnej części ciała, np. nogach lub ramionach. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które są bardzo aktywne i mogą mieć obolałe, zmęczone mięśnie.