Czy krioterapia jest bezpieczna?

22-04-22 | Dodany przez @nasze-dzieci.net
Krioterapia

Kiedy warto skorzystać z krioterapii?

Krioterapia jest stosowana głównie w leczeniu bólu stawów i mięśni, a także w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema. Jej zdolność do zmniejszania stanu zapalnego czyni ją dobrym wyborem w przypadku tych schorzeń - choć można ją również stosować do zmniejszania obrzęku i bólu po operacji lub urazie.

Najlepiej jest unikać krioterapii, jeśli masz cienką lub słabą skórę, chorobę Raynauda lub uraz spowodowany zimnem. Krioterapii powinny unikać również kobiety w ciąży, a także osoby chore na cukrzycę, którym drętwieją stopy.

Należy pamiętać, że jej skuteczność jako rozwiązania długoterminowego jest wątpliwa, ponieważ zmniejszenie stanu zapalnego jest prawdopodobnie tylko tymczasowe.

W jaki sposób krioterapia może pomóc w leczeniu różnych schorzeń?

Przeciwzapalne efekty krioterapii są jednym z powodów, dla których jest ona stosowana w leczeniu bólu i zapalenia stawów. Chłodzenie skóry i tkanek leżących u jej podłoża może pomóc w zmniejszeniu bólu i zwiększeniu przepływu krwi, co również może pomóc w gojeniu.

  • Zmniejszenie egzemy i łuszczycy - Choroby skóry, takie jak łuszczyca i egzema, to częste powody, dla których ludzie poddają się krioterapii. Badania sugerują, że krioterapia o niskim poziomie promieniowania jest skuteczna w leczeniu tych schorzeń.
  • Zmniejszanie bólów głowy - Krioterapia może być również skuteczna w leczeniu bólów głowy i migren, ponieważ wykazano, że zmniejsza ona grubość ścieżek nerwowych w mózgu.

Jak działa krioterapia?

Krioterapia polega na obniżaniu miejscowej temperatury skóry i tkanek (a także temperatury rdzenia ciała) poprzez wystawianie ich na działanie niskich temperatur. Kiedy lekarz lub pracownik spa wykorzystuje ciekły azot do krioterapii, jest w stanie precyzyjnie kontrolować temperaturę cieczy, co pozwala mu precyzyjnie kontrolować tempo jej odparowywania.

Proces ten może trwać zaledwie pięć sekund i może obniżyć temperaturę skóry danej osoby o prawie -200 stopni Fahrenheita. Ten nagły spadek temperatury powoduje zamarzanie cząsteczek wody w powietrzu. Gdy cząsteczki wody opadają na ziemię, odbierają ciepło z powierzchni skóry, co powoduje jej ochłodzenie. Jest to ten sam proces, który powoduje unoszenie się pary wodnej z gorącej filiżanki kawy.

Nagła zmiana temperatury z ciekłego azotu na otaczającą atmosferę może spowodować odmrożenia i uszkodzenia nerwów, dlatego ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.