NASZE DZIECI

Strona prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych "Ożarowska"  

   

  MENU :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 Strona główna

 Aktualności

 BOSK

 WandaFonds

 Mózgowe porażenie dziecięce 

 Prawo dla niepełnosprawnych 

 Wolontariat

 Pedagogika

 Pomoc społeczna/Praca socjalna
 Dla dzieci
 Zainteresowania

 Księga Gości

 Najczęściej zadawane pytania

 Producenci sprzętu

 Linki

 Kontakt

 Czytelnicy piszą

 Stowarzyszenie rodziców

 Nasi redaktorzy

 Druki do pobrania

 

 

 

Podróże bez barier

czyli Stowarzyszenie „Ożarowska” w Pradze czeskiej.


W dniach od 30 września do 5 października  2015 roku odbyła się nasza czwarta wycieczka zagraniczna  (tym razem do Pragi czeskiej) w której uczestniczyło  20 osób  z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. Naszą kolejną wyprawę już po raz drugi zorganizowała  Marta Ostrowska z Fundacji  „Podróże bez granic” i Centrum Podróży GIFT.
Podróżowaliśmy specjalistycznym autokarem TRANS-NIKA a  mieszkaliśmy w wygodnym  "TOP Hotel "-u. Uroki Pragi odkrywała  przed nami  polska przewodniczka Pani Kasia Poláková (nomen omen), która przed  20 laty zakochała się w Pradze i mieszka tu do dziś. Dzięki jej wiedzy, „czeskiemu” poczuciu humoru  jak również umiejętności opowiadania legend mogliśmy wyraźniej odczuć magię  najciekawszych i najważniejszych praskich miejsc  takich miejsc  jak: Plac Wacława, Lucerna, Ogród Franciszkanów, kościół Matki Boskiej Śnieżnej, Brama Prochowa, Miejski Dom Reprezentacyjny, Rynek Starego Miasta i okolice, Miasto Żydowskie, most Karola, Petrzyn, Strahov, Loreta, plac Hradczanski, plac Malostranski, Kampa, most Legionow, Teatr Narodowy Hradczany, Ogród Wallensteina, fontanna Czernego “Dwa strumienie”. Wyszehrad, Tańczący Dom, plac Karola z Ratuszem Nowomiejskim, plac Pokoju z kościołem św. Ludmiły, plac Jerzego z Podiebrad z kościołem Najświętszego Serca Chrystusa.
Obiadokolacje były okazją do poznania czeskiej kuchni i wspaniałego piwa gdyż odbywały się w różnych praskich lokalach, które często  nazywa się „piwnicami”  od faktu ,że  tam pije się piwo.  Ta ostatnia była szczególnie urokliwa ponieważ odbyła się na wieży telewizyjnej z  której mogliśmy  podziwiać panoramę miasta.
Mieliśmy też okazję uczestniczyć w dwóch koncertach; muzyki operowej lub popowej (zależnie od upodobań)  pod kolorowymi fontannami. Twórcą  tzw. Krzyżykowych Fontann jest "czeski Edison" Franciszek Krzyżyk, który elektrycznie oświetlone fontanny zaprojektował na Wystawę Krajową odbywającą się w Pradze w roku 1891. Obecnie zostały  całkowicie zrekonstruowane.  Gra świateł, wody i muzyki jest możliwa dzięki 1300 różnokolorowych reflektorów oraz ponad 3000 wodnych dysz, które napędza 49 pomp. Wyśmienitą akustykę gwarantuje 55 głośników.     

Nad sprawnym przebiegiem naszej wyprawy po raz kolejny czuwały dwie fantastyczne kobiety - nasza kochana Pani Prezes oraz  wspaniała  i  wyjątkowa przewodniczka Marta Ostrowska.
 

Dziękujemy bardzo za tydzień kultury czeskiej
 i z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę.